NORTHERN DBM LEAGUE 2002

3rd Round at FIASCO I Wargames show
in the Armley Leisure Centre in Leeds

Greeting   Wargamers:

The third round of the NORTHERN DBM LEAGUE was played on the Saturday 22nd June 2002, at Leeds with 31 teams taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming. As we had odd teams again the lowest scoring teams were given 5pt byes due to lack of table space.

Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class,total EE's also which command baggage and C-in-C are in)
COLIN BETTS


Bob Amey & Andy Ellis 1st prize
( still waiting for you to collet lads)

Roger Greenwood & Alastair Moore
2nd place

Brian Pierpoint and Geoff Pearson
3rd place
Here is the results for the 1st round

Place

Points

Team

Class

Book/Army

1

19

26 Bob Amey & Andy Ellis

3

1/43 Kimmerian Slclthian or Early Hu 750 BC - 50

2

18

05 Roger Greenwood & Alastair Moore

1

4/74 Free Company or Armagnac 1357 AD -

3

16

16 Geoff Pearson & Brian Pierpoint

2

2/78 Late Imperial Roman 307 AD - 425 AD

4

16

02 Mick Hood & Neil Duffell

2

1/45 Neo-Assyrian Empire 745 BC - 681 BC

5

15

17 Tony Robinson & Jonathan Smith

1

4/43 Later Hungarian 1245 AD - 1526 AD

6

14

23 Chris Jackson & A Pinder

3

3/37 Abbasid Arab 747 AD - 945 AD

7

14

40 Richard Watts & Rob Rush

2

3/10 Hindu Indian 545 AD - 1510 AD

8

13

06 Dave Handley & Chris North

3

3/48 Rus 860 AD - 1054 AD

9

13

24 Dave Allan & Angus Dickinson

2

3/42 Sha-t'o Turkish 808 AD - 951 AD

10

13

13 Paul Brandon & Brian Mitchell

2

4/55 Ottoman 1281 AD - 1512 AD

11

13

25 Trevor Wilson & Les Garnett

2

2/78 Late Imperial Roman 307 AD - 425 AD

12

12

35 Peter Davis & Richard Watts

1

4/22 Serbian Empire 1180 AD - 1459 AD

13

11

14 Mick Goss & Colin Betts

2

3/74 Fanatic Berber 1039 AD - 1529 AD

14

11

29 Dave Ruddock & Dave Eltringham

3

2/78 Late Imperial Roman 307 AD - 425 AD

15

11

03 Paul Johnson & Paul Dawson

2

2/04 Warring States and Ch'in Chinese 480 BC

16

10

10 Keith Nathan & Stuart Adams

2

3/08 Central Asian City-States 500 AD - 1000

17

9

33 Steve Manifold & John Winkley

2

2/32 Later Carthaginian 275 BC - 146 BC

18

9

18 Keith Murphy & Tim Kohler

2

4/68 Medieval Spanish or Portuguese 1340 - 1485

19

8

01 James Hamilton & Tim Watts

1

2/25 Bosporan 310 BC - 107 BC and 46 BC - 375 BC

20

8

09 R Hardy & Bryan Horrocks

2

1/50 Lydian 687 BC - 546 BC

21

8

12 Craig Davey & Mark Edon

2

1/25 Middle Assyrian and Early Neo-Assyrian 1365 BC

22

7

11 Dave Marchant & Andy McKay

1

4/43 Later Hungarian 1245 AD - 1526 AD

23

7

36 Eric Jonsson & S Harrison

2

1/60 Early Achaemenid Persian 550 BC - 420 BC

24

7

20 Paul Crozier & Stuart Hunt

3

1/22 New Kingdom Egyptian 1550 BC - 1070 BC

25

7

19 Adrian Stubbs & Alan Gilbert

2

1/60 Early Achaemenid Persian 550 BC - 420 BC

26

7

07 Sagar Kumaraswarmy & Thom Richardson

1

3/08 Central Asian City-States 500 AD

27

7

08 Chris Tonge & Alan Cole

1

2/03 Classical Indian 500 BC - 545 AD

28

5

28 Martin Routh & Andy Wallace

2

2/64 Middle Imperial Roman 193 AD - 324 AD

29

5

30 I Hedley & P Beckmann

2

2/83 Patrician Roman 425 AD - 493 AD

30

3

34 John Hopwood & Jeremey Howarth

2

2/69 Sassanid Persian 220 AD - 637 AD

31

2

37 John Blow & Tony Barr

2

2/61 Hsien-Pi Wu-huan Pre-dynastic Khitan and Hsi