NORTHERN DBM LEAGUE 2003

First round played at Vapnartak's new venue
in the Knavesmire Suite - York Racecourse

The first round of the Northern DBM Doubles League was played on the Sunday 2nd of February 2003, in York with 27 teams taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming at this fine new venue and look forward to returning next year. As we had odd teams again the Dave Ruddock & Dave Eltringham kindly offered to split to give a even draw (there lowest scoring teams being discarded).
We would like also to thank York Wargames Club for there help though out the day, thanks guys you put on a great show.


Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class,total EE's also which command baggage and C-in-C are in)
Colin Betts, Geoff Pearson and Mike Goss


Pos

Team

Tm No

Game 1

Game 2

Total

Opp 1

Opp 2

Class

Army

1

09 Dave Ruddock & Dave Eltringham Gateshead

09

11

11

22

16

35

03

1/22. New Kingdom Egyptian.

2

01 Bob Amey & Andy Ellis Nottingham

01

10

11

21

10

36

03

1/43. Kimmerian Skythian or Early Hu.

3

12 Craig Davey & Mark Edon Lokomotiv Leeds

12

10

11

21

19

28

03

4/19. Tarascan or Toltec-Chichimec.

5

08 Paul Johnson & Paul Dawson York

08

10

7

17

14

05

02

2/46. Kushan

6

06 James Hamilton & Tim Watts Mailed Fist

06

5

10

15

26

11

02

3/08. Central Asian City-States.

7

00 Split Team Dave Eltringham  

00

6

8

14

07

24

01

2/83. Patrician Roman.

8

21 Dave Marchant & Andy McKay Halifax

21

6

7

13

11

26

01

3/28. Carolingian Frankish.

9

20 Adrian Stubbs & Alan Gilbert York

20

1

12

13

18

14

03

1/43. Kimmerian Skythian or Early Hu.

10

05 Sagar Kumaraswarmy & Thom Richardson Lokomotiv Leeds

05

10

3

13

03

08

02

1/49. Early Vietnamese.

11

35 Stuart Brookes & Carl Spalding Hartlepool

35

10

0

10

02

09

02

1/50. Lydian.

12

17 Chris Tonge & Alan Cole Rotherham

17

4

6

10

28

07

02

3/51. West Frankish or Norman.

13

36 Matthew Martin & Jonathan Martin Rotherham

36

10

0

10

13

01

02

4/17. Later Crusader.

14

16 Geoff Pearson & Brian Peirpoint MAWS

16

0

10

10

09

10

02

2/69. Sassanid Persian.

15

13 Mick Goss & Colin Betts Mailed Fist

13

0

9

9

36

31

02

4/03. Anglo-Norman. 1072 AD - 1181 AD.

16

19 Paul Crozier & Stuart Hunt Darlington

19

2

7

9

12

37

01

3/51. West Frankish or Norman.

17

04 Paul Brandon & Brian Mitchell Halifax

04

9

0

9

31

18

02

3/55. Khitan-Liao.

18

24 Keith Nathan & Stuart Adams Lokomotiv Leeds

24

6

2

8

37

00

02

2/64. Middle Imperial Roman.

19

07 Dave Allan & Angus Dickinson Blyth

07

4

4

8

00

17

02

2/79. Chinese N. and S. Dynasties.

20

26 Trevor Wilson & Les Garnett Barnsley

26

5

3

8

06

21

02

1/60. Early Achaemenid Persian.

21

37 Steve Bak & Mark Porey Derby

37

4

3

7

24

19

02

3/35. Feudal Spanish.

22

28 Keith Murphy & Tim Kohler SOA

28

6

0

6

17

12

02

4/68. Medieval Spanish or Portuguese.

23

03 Mick Hood & Neil Duffell Rotherham

03

0

5

5

05

02

03

2/07. Later Achaemenid Persian.

24

02 Roger Greenwood & Alister Moore Halifax

02

0

5

5

35

03

02

3/09. Burmese.

25

11 John Hopwood & Jeremey Howarth Blackpool

11

4

0

4

21

06

03

3/54. Early Samurai.

26

31 Ian Hedley & Paul Beckmann Oldham Old Boys

31

1

1

2

04

13

02

3/57. Buyid or other Dailami Dynasties.

27

14 Richard Hardy & Bryan Horrocks Blackpool

14

1

0

1

08

20

01

3/35. Feudal Spanish.

28

10 Eric Jonsson & Steve Harrison Carlisle

10

0

0

0

01

16

03

3/16. Khazar.