NORTHERN DBM LEAGUE 2004

First round played at Vapnartak's new venue
in the Knavesmire Suite - York Racecourse

The first round of the Northern DBM Doubles League was played on the Sunday 1st of February 2004, in York with 28 teams taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming at this fine venue and look forward to returning next year.
We would like also to thank York Wargames Club for there help though out the day, thanks guys you put on a great show.


Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class,total EE's also which command baggage and C-in-C are in also please put both players names on your list)
Colin Betts, Geoff Pearson and Mike Goss
3rd Roger Greenwood 1st James Hamilton & Tim Watts 2nd Matthew Martin & Andrew Martin
3rd Roger Greenwood
1st James Hamilton
& Tim Watts
2nd Matthew Martin
& Andrew Martin


Pos

Team

Club

Tm No

Game 1

Game 2

Total

Opp 1

Opp 2

Class

Army

1

01 James Hamilton & Tim Watts

MAWS

01

11

10

21

02

36

02

2/67. Early OstrogothicHerul Sciri or Taifali.

2

15 Matthew Martin & Andrew Martin

Rotherham

15

11

10

21

09

08

02

1/20. Syro-Canaanite and Ugaritic.

3

05 Roger Greenwood & Alistair Moore

Halifax

05

10

10

20

19

13

01

3/09. Burmese.

4

17 Mike Goss & Colin Betts

Mailed Fist

17

10

10

20

35

07

01

4/43. Later Hungarian.

5

04 Chris Tonge & Alan Cole

Rotherham

04

5

10

15

18

30

02

3/35. Feudal Spanish.

6

06 Paul Johnston & Paul Dawson

York

06

4

11

15

10

11

02

4/55. Ottoman.

7

33 Steve Bak & Mark Porey

Derby

33

8

6

14

14

22

01

4/30. Teutonic Orders.

8

22 John Hopwood & Jeremy Howarth

Blackpool C

22

9

4

13

03

33

03

3/54. Early Samurai.

9

14 Paul Crozier & Stuart Hunt

Darlington

14

2

10

12

33

28

02

3/51. West Frankish or Norman.

10

10 Mick Hood & Neil Duffell

Rotherham

10

6

6

12

06

12

01

4/39. Navarrese.

11

03 Keith Nathan & Stuart Adams

Lokomotiv Leeds

03

1

11

12

22

31

03

1/11. Akkadian and Third Dynasty of Ur.

12

21 Jack Statin & Graham Finney

Doncaster

21

5

6

11

12

18

02

2/55. Nobades and Blemmye or Beja.

13

36 Martin Routh & Andy Wallace

Rotherham

36

11

0

11

16

01

03

4/12. Polynesian or Melanesian.

14

08 Richard Hardy & Bryan Horrocks

Blackpool

08

10

0

10

20

15

02

2/03. Classical Indian.

15

13 Bob Amey & Andy Ellis

Nottingham

13

10

0

10

31

05

03

1/43. Early Hu.

16

12 Chris Jackson & Alan Pinder

Wakefield

12

5

4

9

21

10

03

2/32. Later Carthaginian.

17

18 Eric Jonsson & Steve Harrison

Carlisle

18

5

4

9

04

21

01

4/43. Later Hungarian.

18

07 Craig Davey & Mark Edon

Lokomotiv Leeds

07

9

0

9

28

17

03

2/53. Ancient British.

19

19 Matthew Poole & Dan P Ibekew

MAWS

19

0

6

6

05

02

02

2/56. Early Imperial Roman.

20

35 Chris Proudfoot & Dave Finnegan

Durham

35

0

6

6

17

20

02

2/83. Patrician Roman.

21

30 Keith Murphy & Tim Kohler

SOA

30

5

0

5

11

04

03

1/34. Later Hebrew.

22

16 Sagar Kumaraswarmy & Thom Richardson

Lokomotiv Leeds

16

0

5

5

36

09

02

2/55. Nobades and Blemmye or Beja.

23

11 Geoff Pearson & Brian Peirpoint

MAWS

11

5

0

5

30

06

01

4/30. Teutonic Orders.

24

09 Dave Ruddock & Dave Eltringham

Gateshead

09

0

5

5

15

16

01

4/43. Later Hungarian.

25

20 Dave Allan & Chad Pillinger

Blyth

20

0

4

4

08

35

03

2/41. Han Chinese.

26

02 Dave Marchant & Andy McKay

Halifax

02

0

4

4

01

19

01

3/28. Carolingian Frankish.

27

28 Ian Hedley & Paul Beckmann

Oldham Old Boys

28

2

0

2

07

14

02

3/12. Christian Nubian.

28

31 Brian Mitchell & Dave Hoey

Halifax

31

1

0

1

13

03

02

2/61. Hsien-Pi.