NORTHERN DBM LEAGUE 2004

Third round played at Manchester Area Wargames Society's Club Hall
in the Walkden, Manchester

The 3rd round of the Northern DBM Doubles League was played on the Sunday 13th of June 2004, in Walkden with 23 teams taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming and look forward to returning next year.
As we had odd teams the Chris Tonge & Alan Cole kindly offered to split to give a even draw (there lowest scoring teams being discarded).
We would like also to thank the MAWS the use of there club.


Can teams please supply there army list 15 days before the next round.
(Can players please include on your list army class, total EE's also which command baggage and C-in-C are in also please put both players names on your list)
Colin Betts, Geoff Pearson and Mike Goss

Pos

Team

Club

Tm No

Game 1

Game 2

Total

Opp 1

Opp 2

Class

Army

1

08 Richard Hardy & Bryan Horrocks

Blackpool

08

11

12

23

36

03

03R

3/37. Abbasid Arab.

2

11 Geoff Pearson & Brian Peirpoint

MAWS

11

10

11

21

12

22

02R

2/78. Late Imperial Roman

3

01 James Hamilton & Tim Watts

MAWS

01

7

11

18

06

00

03I

2/62. Abyssinian and Horn of Africa

4

14 Paul Crozier & Stuart Hunt

Darlington

14

6

10

16

10

30

02R

4/07. Early Crusader.

5

21 Jack Statin & Grahame Finney

Doncaster

21

9

5

14

02

18

01

4/68. Medieval Portuguese.

6

18 Eric Jonsson & Steve Telford

Carlisle

18

9

5

14

07

21

01R

4/05. Sicilian.

7

05 Roger Greenwood & Alister Moore

Halifax

05

5

9

14

09

15

02R

2/79. Chinese N. and S.

8

17 Mike Goss & Colin Betts

Mailed Fist

17

5

9

14

15

09

02

4/43. Later Hungarian.

9

07 Craig Davey & Mark Edon

Lokomotiv Leeds

07

1

11

12

18

36

03I

2/53. Ancient British.

10

10 Mick Hood & Neil Duffell

Rotherham

10

4

6

10

14

06

03R

2/78. Late Imperial Roman.

11

22 John Hopwood & Jeremey Howarth

Blackpool C

22

10

0

10

09

11

01

2/71. Gepid.

12

31 Dave Hoey & Brian Mitchell

Halifax

31

4

6

10

00

35

01I

4/22. Serbian Empire.

13

03 Keith Nathan & Stuart Adams

Lokomotiv Leeds

03

10

0

10

04

08

01I

4/22. Serbian Empire.

14

02 Dave Marchant & Andy McKay

Halifax

02

1

7

8

21

04

02I

2/42. Tamil Indian and

15

35 Chris Proudfoot & Dave Finnegan

Durham

35

4

4

8

30

31

02R

2/12. Alexandrian

16

06 Paul Johnston & Paul Dawson

York

06

3

4

7

01

10

02R

2/04. Warring States and Ch'in

17

00 Split Team Alan Cole

Rotherham

00

6

0

6

31

01

01

2/83. Patrician Roman.

18

09 Dave Ruddock & Dave Eltringham

Gateshead

09

5

1

6

05

17

02I

4/03. Anglo-Norman.

19

15 Matthew Martin & Andrew Martin

Rotherham

15

5

1

6

17

05

02

2/78. Late Imperial Roman

20

19 Matthew Poole & Dan P Ibekew

MAWS

19

0

6

6

22

12

02I

4/68. Medieval Portuguese.

21

30 Keith Murphy & Tim Kohler

SOA

30

6

0

6

35

14

03

1/43. Kimmerian Slclthian or Early Hu

22

12 Chris Jackson & Alan Pinder

Wakefield

12

0

4

4

11

19

02

3/64. Nikephorian Byzantine.

23

04 Chris Tonge & Alan Cole

Rotherham

04

0

3

3

03

02

03

2/07. Later Achaemenid Persian.

24

36 Martin Routh & Fred Wallace

Rotherham

36

1

1

2

02

07

01R

1/61. Early Carthaginian.