NORTHERN DBM LEAGUE 2005

First round played at Vapnartak
in the Knavesmire Suite - York Racecourse

The first round of the Northern DBM Doubles League was played on the Sunday 6th of February 2005, in York with 28 teams taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming at this fine venue and look forward to returning next year.
We would like also to thank York Wargames Club for there help though out the day, thanks guys you put on a great show.


Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class,total EE's also which command baggage and C-in-C are in also please put both players names on your list)
Colin Betts, Geoff Pearson and Mike Goss
3rd Paul Johnston & Paul Dawson 1st Matthew Martin & Andrew Martin 2nd Keith Nathan & Stuart Adams
3rd Paul Johnston
& Paul Dawson
1st Matthew Martin
& Andrew Martin
2nd Keith Nathan
& Stuart Adams


Pos

Team

Club

Tm No

Game 1

Game 2

Total

Opp 1

Opp 2

Class

Army

1

06 Matthew Martin & Andrew Martin

Rotherham

06

11

9

20

10

09

03I

3/53. Dynastic Bedouin.

2

16 Keith Nathan & Stuart Adams

Lokomotiv Leeds

16

9

10

19

04

17

01R

4/43. Later Hungarian.

3

02 Paul Johnston & Paul Dawson

York

02

8

10

18

03

14

02R

4/55. Ottoman.

4

08 Geoff Pearson & Brian Peirpoint

MAWS

08

10

7

17

20

05

02I

4/03. Anglo-Norman.

5

30 Tony (Robbo) Robinson & Rik McCammon

Brigante

30

4

10

14

21

03

03I

1/08. Saba

6

05 Mick Hood & Neil Duffell

Rotherham

05

10

3

13

24

08

02R

2/78. Late Imperial Roman.

7

09 Dave Ruddock & David Eltringham

MAWS

09

11

1

12

32

06

03I

1/43. Early Hu.

8

21 Dave Hoey & Brian Mitchell

Halifax

21

6

6

12

30

12

01I

4/22. Serbian Empire.

9

13 Jack Startin & Grahame Finney

Doncaster

13

5

6

11

01

23

02R

2/79. Chinese S. Dynasties.

10

27 Neil Hoskins & Andy Robinson

Brigante

27

5

6

11

22

07

03I

1/60. Early Achaemenid Persian.

11

01 James Hamilton & Tim Watts

MAWS

01

5

5

10

13

11

03R

1/11. Akkadian

12

11 Chris Tonge & Alan Cole

Rotherham

11

5

5

10

18

01

02I

3/26. Croatian.

13

17 Bob Amey & Andy Ellis

Nottingham

17

10

0

10

25

16

02I

3/40. Norse Viking and Leidang.

14

12 Chris Jackson & Alan Pinder

Wakefield

12

6

4

10

15

21

02R

2/79. Chinese N. Dynasties.

15

18 Dave Marchant & Andy McKay

Halifax

18

5

5

10

11

22

03R

1/22. New Kingdom Egyptian.

16

22 Martin Routh & Andy Wallace

Rotherham

22

5

5

10

27

18

02R

2/79. Chinese S. Dynasties.

17

23 Eric Jonsson & Steve Harrison

Carlisle

23

5

4

9

07

13

03I

2/23. Later Pre-Islamic Arab.

18

15 John Hopwood & Kelvin Wolski

Blackpool C

15

4

5

9

12

31

03I

3/54. Early Samurai.

19

31 Mark Johnson & Philip Johnson

Sheffield

31

4

5

9

14

15

02R

1/50. Lydian.

20

25 Chris Proudfoot & Dave Finnegan

Durham

25

0

9

9

17

24

02R

1/61. Early Carthaginian.

21

07 Mike Goss & Colin Betts

MAWS

07

5

4

9

23

27

01I

4/03. Anglo-Norman.

22

14 Paul Crozier & Stuart Hunt

Darlington

14

6

0

6

31

02

02I

4/07. Early Crusader.

23

20 Craig Davey & Mark Edon

Lokomotiv Leeds

20

0

6

6

08

04

02R

2/74. Palmyran.

24

32 John Fletcher & Sharon Fletcher

Preston

32

0

5

5

09

10

02I

4/64. Medieval French.

25

10 Matthew Poole & Dan P Ibekew

MAWS

10

0

5

5

06

32

02R

2/56. Early Imperial Roman.

26

04 Roger Greenwood & Alaistair Moore

Halifax

04

1

4

5

16

20

02R

1/25. Middle Assyrian

27

03 Richard Hardy & Bryan Horrocks

Blackpool

03

2

1

3

02

30

02i

2/03. Classical Indian.

28

24 Keith Murphy & Tim Kohler

SOA

24

0

1

1

05

25

02R

3/20. Sui and Early T'ang Chinese.