NORTHERN DBM LEAGUE 2005

Third round was played at The Mailed Fist's Club
in the Hyde, Manchester

The third round of the Northern DBM Doubles League was played on the Sunday 5th of June 2005, in Hyde with 24 teams taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming and look forward to returning next year.
We would like also to thank the Mailed Fist Wargames Club for the use of there club.


Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class, total EE's also which command baggage and C-in-C are in also please put both players names on your list)
Colin Betts, Geoff Pearson and Mike Goss

3rd Mick Hood &
Alan Stratton

1st Roger Greenwood &
Alaistair Moore
2nd Richard Hardy &
Bryan Horrocks

Pos

Team

Club

Tm No

Game 1

Game 2

Total

Opp 1

Opp 2

Class

Army

1

04 Roger Greenwood & Alaistair Moore

Halifax

04

10

12

22

22

18

03I

3/40. Norse Viking

2

03 Richard Hardy & Bryan Horrocks

Blackpool

03

11

10

21

24

21

03R

4/55. Ottoman.

3

05 Mick Hood &

Alan Stratton

Rotherham

05

11

9

20

16

07

03I

2/40. Numidian or Early Moorish.

4

11 Chris Tonge &

Alan Cole

Rotherham

11

7

11

18

14

33

03R

3/57. Buyid or other Dailami

5

02 Paul Johnston &

Paul Dawson

York

02

6

10

16

06

20

01I

2/46. Kushan

6

14 Paul Crozier &

Stuart Hunt

Darlington

14

3

12

15

11

15

03R

1/22. New Kingdom

7

07 Mike Goss &

Colin Betts

MAWS

07

11

1

12

25

05

03R

3/48. Rus.

8

09 Dave Ruddock & David Eltringham

MAWS

09

4

8

12

20

06

03I

1/43. Kimmerian, Slclthian or Early Hu.

9

01 Tim Watts &

Chris Norwood

MAWS

01

5

6

11

13

17

03R

1/22. New Kingdom Egyptian.

10

21 Dave Hoey &

Adrian Steer

Halifax

21

11

0

11

10

03

03R

2/41. Han Chinese.

11

13 Jack Startin & Grahame Finney

Doncaster

13

5

5

10

01

08

02R

2/79. Chinese S. Dynasties.

12

33 Johnathan Smith

?

33

9

1

10

15

11

01R

4/43. Later Hungarian.

13

08 Geoff Pearson &

Brian Peirpoint

MAWS

08

5

5

10

17

13

01R

4/56. Order of St John.

14

18 Dave Marchant & Andy McKay

Halifax

18

10

0

10

12

04

01I

3/52. East Frankish.

15

17 Bob Amey &

Andy Ellis

Nottingham

17

5

4

9

08

01

01I

4/22. Serbian Empire.

16

25 Chris Proudfoot & Dave Finnegan

Durham

25

0

8

8

07

16

02R

1/61. Early Carthaginian.

17

12 Chris Jackson &

Alan Pinder

Wakefield

12

0

7

7

18

22

03R

2/56. Early Imperial Roman.

18

20 Craig Davey & Mark Edon

Lokomotiv Leeds

20

6

0

6

09

02

03R

4/19. Tarascan or Toltec -Chichimec.

19

06 Matthew Martin & Andrew Martin

Rotherham

06

4

2

6

02

09

03I

3/53. Dynastic Bedouin.

20

10 Matthew Poole &

Dan P Ibekew

MAWS

10

0

5

5

21

24

02I

4/68. Medieval Spanish or Portuguese.

21

24 Keith Murphy &

Tim Kohler

SOA

24

0

5

5

03

10

02I

3/48. Rus.

22

22 Martin Routh &

Fred Wallace

Rotherham

22

0

3

3

04

12

03I

4/12. Polynesian or Melanesian.

23

16 Keith Nathan &

Stuart Adams

Lokomotiv Leeds

16

0

2

2

05

25

02I

2/62. Abyssinian and Horn of Africa.

24

15 John Hopwood & Kelvin Wolski

Blackpool C (AJAX)

15

1

0

1

33

14

01R

3/28. Carolingian Frankish.