NORTHERN DBM LEAGUE 2006

Third round played at Manchester Area Wargames Society's Club Hall in the Walkden, Manchester

The thrid round of the Northern DBM Doubles League was played on the Sunday 18th of June 2006, in Manchester with 30 teams taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming. We would like also to thank the MAWS the use of there club.
Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class,total EE's and C-in-C are in also please put both Players Names! on your list)
Colin Betts, Geoff Pearson and Mike Goss

ERRR Sorry to our winners for forgeting the trophies but we did find something for you to hold instead!.

3rd

1st James Hamilton

2nd Jonathan Smith

3rd Stephen Mills
&William Sherliker
1st Tim Watts
& James Hamilton
2nd Jonathan Smith
& Martin Wilkinson
(who for got to stay for the forgoten trophies)

Pos

Team

Club

Tm No

Game 1

Game 2

Total

Opp 1

Opp 2

Class

Army

1

04 James Hamilton & Tim Watts

MAWS

04

11

10

21

18

10

02R

2/15. Alexandrian Imperial.

2

33 Jonathan Smith & Martin Wilkinson

Durham

33

10

10

20

14

05

02I

1/20. Syro-Canaanite

3

36 William Sherliker & Stephen Mills

Preston

36

10

10

20

31

07

01R

2/17. Lysimachid.

4

02 Paul Johnston & Paul Dawson

York

02

10

7

17

01

13

03R

2/04. Warring States and

5

03 Dave Ruddock & David Eltringham

MAWS

03

11

6

17

21

09

02I

4/16. Scots Common

6

11 Dave Marchant & Andy McKay

Halifax

11

11

6

17

35

16

02R

3/28. Carolingian

7

15 Bob Amey & Andy Ellis

Nottingham

15

10

7

17

06

12

02I

1/43. Early Hu.

8

09 Matthew Martin & Andrew Martin

Rotherham

09

11

4

15

08

03

03I

1/20. Syro-Canaanite

9

16 Jack Startin & Grahame Finney

Doncaster

16

10

4

14

26

11

01R

1/24. Hittite Empire.

10

13 Mike Goss & Colin Betts

MAWS

13

10

3

13

34

02

02I

4/18. Lithuanian or Samogitian.

11

17 Paul Crozier & Stuart Hunt

Darlington

17

4

9

13

12

32

01I

4/03. Anglo-Norman.

12

38 Tom Worden & Mathhew Plant

Preston

38

1

11

12

32

34

03R

2/56. Early Imperial Roman.

13

14 Richard Hardy & Bryan Horrocks

Blackpool

14

0

12

12

33

18

02R

4/55. Ottoman.

14

01 Mick Hood & Neil Duffell

Rotherham

01

0

11

11

02

08

03R

1/60. Early Achaemenid

15

10 Keith Nathan & Stuart Adams

Lokomotiv Leeds/York

10

11

0

11

23

04

03I

2/48. Mithridatic.

16

31 Adrian Stubbs & Andy Gilbert

York

31

0

11

11

36

21

03R

2/32. Later Carthaginian.

17

05 Roger Greenwood & Alaistair Moore

Halifax

05

10

0

10

37

33

02R

2/74. Palmyran.

18

32 Graeme Carroll & Graham Jonsson

 

32

9

1

10

38

17

03R

4/55. Ottoman.

19

07 Dave Hoey & Brian Mitchell

Halifax

07

10

0

10

19

36

02I

4/76. Early Burgundian.

20

12 Chris Tonge & Alan Cole

Rotherham

12

6

3

9

17

15

02I

4/36. Later Muslim Indian..

21

23 Matthew Poole & Dan P Ibekew

MAWS

23

0

9

9

10

35

02I

4/68. Medieval Spanish or

22

06 Geoff Pearson & Brian Pierpoint

MAWS

06

0

8

8

15

19

03R

2/32. Later Carthaginian.

23

37 Martin Buxton & Steve Clarke

MAWS

37

0

6

6

05

26

02I

2/38. Hsiung-Nu or Juan-Juan

24

26 Keith Murphy & Tim Kohler

SOA

26

0

4

4

16

37

03R

3/20. Sui and Early T'ang Chinese.

25

19 Martin Routh & Fred Wallace

Rotherham

19

0

3

3

07

06

02I

4/11. North-Western

26

35 Sagar Kumaraswarmy & Thom Richardson

Lokomotiv Leeds

35

0

2

2

11

23

01I

4/07. Early Crusader.

27

21 Chris Jackson & Alan Pinder

Wakefield

21

0

1

1

03

31

01I

4/03. Anglo-Norman.

28

34 Malcolm Gordon & Stephen Hardy

Durham

34

0

0

0

13

38

02R

2/19. Seleucid.

29

18 Chris Proudfoot & Dave Finnegan

Durham

18

0

0

0

04

14

01R

3/28. Carolingian

30

08 Craig Davey & Mark Edon

Lokomotiv Leeds

08

0

0

0

09

01

02I

2/69. Sassanid Persian