NORTHERN LEAGUE 2009

Second round played at Manchester Area Wargames Society's Club Hall in the Walkden, Manchester

The second round of the Northern Doubles League was played on the Sunday 19th of April 2009, in Manchester with 9 DBM, 21 FOG and 11 DBMM players taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming. We would like also to thank the MAWS the use of there club.


Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class, total EE/ME/BG's and C-in-C are noted, also please put both Players Names! on your list)
Colin Betts, Geoff Pearson and Dave Ruddock

 

Richard Hardy

Chris Proudfoot

3rd Philip Donald

1st Richard Hardy

2nd Chris Proudfoot

 

 

Place

Team

 

No

R1

R2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army

DBM3.1

1

014 Richard Hardy

Blackpool

14

30

16

46

34

005

R03

3/37.  Abbasid Arab.

 

2

017 Chris Proudfoot

Durham

17

16

29

45

36

35

R02

2/78.  Late Imperial Roman

 

3

036 Philip Donald

Scimitar Club

36

16

29

45

17

33

R02

2/19.  Seleucid

 

4

005 Colin Betts &  Mike Goss

MAWS

005

21

16

37

63

14

R02

2/31.  Hellenistic Greek.

 

5

063 Chris Jackson & Alan Pinder

Wakefield

63

11

14

25

005

34

I01

4/16.  Scots Common Army

 

6

033 Dave Finnegan

Durham

33

18

6

24

35

36

R01

4/30.  Teutonic Orders.

 

7

034 John Fletcher

MAWS

34

2

18

20

14

63

R03

2/15.  Alexandrian Imperial.

 

8

035 Tony Green

Scimitar Club

35

14

3

17

33

17

R02

2/36.  Graeco-Bactrian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Stephenson

John Davies

David Thompson

3rd Martin Stephenson

1st John Davies

2nd David Thompson

 

 

Place

Team

 

No

R1

R2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army

DBMM

1

062 John Davies

MAWS

62

29

32

61

62

64

I03

4/60.  Catalan Company.

 

2

055 David Thompson

Newcastle

55

32

26

58

66

61

R01

4/84.  Burgundian Ordonnance

 

3

068 Martin Stephenson & Graham Hutchinson

MAWS

68

8

32

40

64

56

I02

4/66.  Later Polish.

 

4

061 Keith Nathan & Thom Richardson

Leeds

61

32

6

38

54

55

R01

3/64.  Ghaznavid.

 

5

054 Chris Jolley

Newcastle

54

0

32

32

61

66

I01

2/46.  Kushan

 

6

064 Keith Murphy &       Tim Kohler

SOA

64

24

0

24

68

62

I03

3/48.  Rus.

 

7

056 Bill Skinner

Cheshire

56

3

0

3

62

68

R01

1/22.  New Kingdom Egyptian.

 

8

066 Geoff Pearson & Brian Pierpoint

MAWS

66

0

0

0

55

54

R02

2/19.  Seleucid.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Phil Powell

Roger Greenwood & Alaistair Moore

 Steve Clarke

2nd Phil Powell

1st Roger Greenwood & Alaistair Moore

3rd Steve Clarke

 

 

Place

Team

 

No

R1

R2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army

FOG

1

101 Roger Greenwood & Alaistair Moore

Halifax

101

21

23

44

002

103

1

Norse Irish

 

2

113 Phil Powell

MAWS

113

20

20

40

105

104

1

Catalan Company

 

3

111 Steve Clarke & Martin Buxton

MAWS

111

18

22

40

122

018

1

LT02 Dominate Roman

 

4

104 Mick Hood & Neil Duffell

Rotherham

104

28

12

40

115

113

2

Middle Hungarian

 

5

002 Paul Johnston

York

002

11

23

34

101

115

2

Nikephorian Byzantine

 

6

120 Bob Amey &    Chris Thorn

Nottingham

120

13

21

34

103

105

1

Later Ottoman

 

7

100 James Hamilton & Michele Minett

MAWS

100

16

18

34

018

122

2

Catalan Company

 

8

122 Paul Dawson

York

122

14

14

28

111

100

3

Lydian.

 

9

103 Dave Ruddock & David Eltringham

MAWS

103

19

9

28

120

101

2

Anglo-Danish

 

10

018 Dave Hoey &     Brian Mitchell

Halifax

18

16

10

26

100

111

3

Rus

 

11

105 Alan Cole &      Paul Carter

Rotherham

105

12

11

23

113

120

1

SS13 Ayyubid Egyptian

 

12

115 Leslie Mitchell and Dave Redhead

MAWS

115

7

7

14

104

002

1

SS13 Ayyubid Egyptian