NORTHERN LEAGUE 2013

 Second round played at The
Triples Wargames Show at the 

English Institute of Sport, Sheffield

The second round of the Northern League Doubles was played on the Sunday 19th of May 2013,in Sheffield with 45 players taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming. We would like also to thank the Triples organisers for all the help to make is a great day.

Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class total BG/ME's and C-in-C are in also please put both Players Names! on your list)
Colin Betts, Geoff Pearson and Dave Ruddock

DBMM 3rd 
 Roger Greenwood & Alaistair Moore
DBMM 1st 
Chris Jolley
DBMM 2nd 
John Fletcher

 

DBMM

Pos

Team

Club

No

G1

G2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army list

            

1

054 Chris Jolley

Newcastle

054

30

28

58

066

061

R03

2/78.  Late Imperial Roman.

2

056 John Fletcher

MAWS

056

21

14

35

081

052

R02

1/32.  Western Chou and Spring and Autumn Chinese.

3

081 Roger Greenwood & Alaistair Moore

Halifax

081

4

25

29

056

060

R03

1/59.  Tullian Roman.

4

061 Keith Nathan & Thom Richardson

Leeds

061

25

2

27

064

054

I01

2/80.  Hunnic.

5

079 Bill Skinner

Cheshire

079

13

13

26

060

999

R03

1/22.  New Kingdom Egyptian.

6

999 Split Team - Steve Mills

 

999

13

12

25

052

079

R01

4/79.  Later Swiss.

7

052 Peter Kershaw

October

052

12

11

23

999

056

R02

4/57.  Low Countries .

8

064 Keith Murphy & Tim Kohler

SOA

064

0

17

17

061

066

I03

3/19.  Welsh.

9

060 John Saunders

October

060

12

2

14

079

081

I02

1/64.  Kofun Culture Japanese

10

066 Geoff Pearson

MAWS

066

0

13

13

054

064

I01

2/46.  Kushan

FOG 3rd
Dave Hoey & Andy McKay
FOG 1st
Peter Butler & Richard Butler
FOG 2nd
  Paul Johnston & Paul Dawson

FOG

Pos

Team

Club

No

G1

G2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army list

 

1

128 Peter Butler & Richard Butler

MAWS

128

14

27

41

113

103

03

100 Years War English (Continental)

2

130 Paul Johnston & Paul Dawson

York

130

7

27

34

103

105

02

Auxumite

3

129 Dave Hoey & Andy McKay

Halifax

129

12

16

28

120

114

01

Jewish Revolt

4

139 Andy Ellis

Impalers

139

14

13

27

105

131

03

Classical Indian

5

140 Marco Baroni & Ian Douglas

 

140

10

12

22

114

106

01

Later Seleucid

6

131 Dave Hutchby & Dave Elks

Derby

131

15

7

22

106

139

01

Later Sicilian

7

113 Paul Longmore & Phil Powell

MAWS

113

6

12

18

128

120

03

Han Chinese

8

120 Bob Amey & Chris Thorn

Impalers

120

8

8

16

129

113

02

Early Achaemenid Persian

9

103 Dave Ruddock & David Eltringham

MAWS

103

13

3

16

130

128

01

Bedouin Dynasties

10

114 Phil Steel & Chris Ager

SOA

114

10

4

14

140

129

03

Condotta Italian

11

106 Jayne Martin & Andrew Martin

Rotherham

106

5

8

13

131

140

03

Qin Chinese

12

105 Alan Cole & Paul Carter

Rotherham

105

6

0

6

139

130

01

Later Mycenaean or Trojan

 

FOG-R 3rd
Mick Hood 
(Neil accepting for Mick)
FOG-R 1st
Dave Redhead
FOG-R 2nd
Kevin Johnson

FOG-R

Pos

Team

Club

No

G1

G2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army list

 

1

150 Dave Readhead

MAWS

150

24

21

45

161

165

03

Italian States : Papal

2

153 Kevin Johnson

Halifax

153

15

24

39

152

155

02

Early Danish

3

151 Mick Hood

Rotherham

151

9

23

32

155

162

01

Tartar

4

165 Keith Spedding

October

165

20

6

26

162

150

02

Early Thirty Year War Swedes

5

155 Adrian Steer

Halifax

155

11

3

14

151

153

01

Japanese

6

152 Neil Duffell

Rotherham

152

5

9

14

153

161

02

Thirty Year War French

7

161 John McIntosh

Wirral

161

1

11

12

150

152

03

Ethiopian

8

162 Kurt Jewkes

Wirral

162

5

2

7

165

151

02

Later Polish