NORTHERN LEAGUE 2014

 Second round played at The
Triples Wargames Show at the 

English Institute of Sport, Sheffield

The second round of the Northern League Doubles was played on the Sunday 18th of May 2014,in Sheffield with 36 players taking part in the competition, we hope you all had a fun days gaming. We would like also to thank the Triples organisers for all the help to make is a great day.

Can teams please supply there army list 15 days before the next round. (Can players please include on your list army class total BG/ME's and C-in-C are in also please put both Players Names! on your list)

Bob Amey, Geoff Pearson and Kevin Johnson

DBMM 3rd 
Peter Kershaw
DBMM 1st 
Chris Jolley
DBMM 2nd 
Steve Mills

 

DBMM

Pos

Team

Club

No

G1

G2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army list

 

1

054 Chris Jolley

Newcastle

054

24

25

49

081

066

R01

4/61.  Italian Condotta.

2

999 Split Team DBMM -  Steve Mills

999

13

30

43

078

061

R03

2/05.  Later Hoplite Greek.

3

052 Peter Kershaw

October

052

12

30

42

084

078

I03

3/54.  Early Samurai.

4

081 Roger Greenwood & Alaistair Moore

Halifax

081

1

30

31

054

064

I03

3/46 Norse Irish

5

084 Chris North

Leeds

084

13

14

27

052

056

R01

4/83.  Wars of the Roses English.

6

066 Geoff Pearson

MAWS

066

25

0

25

064

054

R01

4/79.  Later Swiss.

7

056 John Fletcher

MAWS

056

11

11

22

061

084

R03I

2/78.  Late Imperial Roman.

8

061 Keith Nathan & Thom Richardson

Leeds

061

14

0

14

056

999

I01

4/65.  Wallachian or Moldavian.

9

078 Sagar Kumaraswamy & Andy Parkin

Leeds

078

12

0

12

999

052

R01

4/43.  Later Hungarian.

10

064 Keith Murphy & Tim Kohler

SOA

064

0

0

0

066

081

R01

1/32.  Western Chou and Spring and Autumn Chinese.

FOG 3rd
Chris Thorn
FOG 1st
Paul Longmore & Phil Powell
FOG 2nd
  
Dave Ruddock

FOG

Pos

Team

Club

No

G1

G2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army list

 

1

113 Paul Longmore & Phil Powell

MAWS

113

15

21

36

106

128

01

Moldavian or Wallachian

2

103 Dave Ruddock

Nomad

103

14

17

31

129

998

03

Kofun Nara

3

120 Chris Thorn

Impalers

120

3

21

24

128

106

02

Santa Hermandad Nueva Castilian

4

130 Paul Johnston & Paul Dawson

York

130

10

12

22

998

129

03

Early Scots

5

128 Peter Butler & Richard Butler

MAWS

128

17

3

20

120

113

03

Santa Hermandad Nueva Castilian

6

129 Dave Hoey

Halifax

129

6

8

14

103

130

01

Jewish Revolt

7

998 Split Team Fog Rob Taylor

 

998

10

4

14

130

103

03

Early Successor

8

106 Andrew Martin

Rotherham

106

5

4

9

113

120

02

100 Years War English ( Britain )

 

FOG-R 3rd
Ray Boyles
FOG-R 1st
Dave Redhead
FOG-R 2nd
Keith Spedding

FOG-R

Pos

Team

Club

No

G1

G2

Total

Opp1

Opp2

Class

Army list

 

1

150 Dave Readhead

MAWS

150

20

30

50

153

168

02

Scots Jacobite Rebellion 1689

2

165 Keith Spedding

October

165

23

24

47

169

151

01

Early 30 Years Wat Swedish

3

170 Ray Boyles

October

170

11

12

23

152

153

02

Early 30 Years War German Catholic 1628

4

151 Mick Hood

Rotherham

151

21

1

22

155

165

01

Later Imperial Spanish ( Flanders ) 1635

5

152 Neil Duffell

Rotherham

152

9

10

19

170

160

02

Thirty Years War French 1641

6

160 Colin Betts

MAWS

160

7

10

17

168

152

01

Japanese 1571

7

155 Adrian Steer

Halifax

155

4

11

15

151

169

02

Anglo Dutch 1690

8

168 Alan Cole & Paul Carter

Rotherham

168

13

0

13

160

150

01

Later Imperial Spanish ( Flanders ) 1635

9

153 Kevin Johnson

Halifax

153

5

8

13

150

170

03

Tupi 1551

10

169 Mike Goss

MAWS

169

2

9

11

165

155

02

Qing 1645